Parafialny kalendarz liturgiczny

1. Adwent – błogosławieństwo wieńca adwentowego i lampionów, Msza św. roratnia.

2. Środa po II niedzieli Adwentu – rekolekcje adwentowe.

3. 6 XII – św. Mikołaja (Inscenizacja)

4. 25 XII Boże Narodzenie, budowa szopki oraz strojenie choinek przez poszczególne miejscowości. Msze pasterskie w Czernikach i Karolewie (Inscenizacja? )

5. 27 XII Uroczystość św. Jana Ewangelisty – odpust w kościele filialnym w Czernikach ( błogosławieństwo wina św. Jana)

6. Niedziela świętej Rodziny – opłatek parafialny

7. 1 I Uroczystość świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Światowy Dzień Modlitw o Pokój (Modlitwa o pokój Pawła VI)

8. 6 I Uroczystość Objawienia Pańskiego – błogosławieństwo wody, kredy i kadzidła. Orszak Trzech Króli.

9. 18-25 I Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. (Katecheza)

10. 3 II Wspomnienie św. Błażeja męczennika- błogosławieństwo świecami św. Błażeja.

11. 5 II Wspomnienie św. Agaty – błogosławieństwo chleba ku czci św. Agaty.

12. Środa popielcowa – obrzęd posypania głów popiołem Msze dla dzieci młodzieży i starszych. ( Inscenizacja „ Ludzie czekają na ulicach miasta”?)

13. Poniedziałek, wtorek, środa, po III niedzieli wielkiego postu- rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjum i średnich oraz osób dorosłych

14. Niedziela Palmowa – Inscenizacja na temat wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz konkurs na najładniejszą palmę.

15. Triduum Paschalne – Wielki Czwartek ( Obrzęd mycia nóg) Wielki Piątek (Śpiewana pasja wg. Św. Jana)

16. Wielkanoc (Poświęcone jajko od parai dla każdej rodziny na stół wielkanocny, zabawa dla dzieci – szukanie zajączka)

17. Maj (Konkurs na aktywność w czasie nabożeństw majowych)

18. II lub III sobota maja – inscenizacja Bitwy pod Wopławkami.

19. Uroczystość Najświętszej Trójcy - I Komunia św. (Scenariusz uroczystości)

20. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – procesja kościoła w Karolewie do kościoła w Czernikach lub odwrotnie , ozdabianie symbolami eucharystycznymi okien w mieszkaniach, ołtarze robią przedstawiciele rodzin z poszczególnych miejscowości.

21. Ostatnia niedziela roku szkolnego – Parafialny Festyn Misyjny?

22. 26 VII Wspomnienie św. Joachima i Anny rodziców NMP. Dzień wdzięczności rodzicom, dziatkom i emerytom.

23. Niedziela po dniu św. Krzysztofa (25 VIII) –błogosławieństwo pojazdów.

24. 15 VIII Wniebowzięcie NMP - błogosławieństwo ziół, owoców i kwiatów.

25. 1 IX Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego dla szkoły podst. i gimnazjum.

26. Pierwsza niedziela września poświęcenie przyborów szkolnych dla pierwszoklasistów

27. Wrzesień – dożynki ?– błogosławieństwo koron żniwnych

28. 18 IX Odpust paraalny ku czci św. Stanisława Kostki Msza św. dla młodzieży z Zespołu Szkół CKR w Karolewie.

29. Październik – Nabożeństwo różańcowe (- konkurs na różaniec wykonany samodzielnie)

30. 4X Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – Msza św. polowa z błogosławieństwem zwierząt.

31. Ostatnia niedziela października – Bal Wszystkich Świętych.

32. Tydzień misyjny – Katechezy misyjne prowadzone przez kleryków z Pieniężna lub katechetów.

33. 11 XI Święto Niepodległości Polski – Wspomnienie św. Marcina (Inscenizacja i korowód ku czci św. Marcina., śpiew pieśni patriotycznych w świetlicach sołeckich.